Kendi Kendine Dönen Mumluk

 Alman bir arkadaşımın evine ziyarete gittiğimde mum ısısı ile dönen ahşap bir obje ilgimi çekmişti. Bir zaman sonra ahşapla haşır neşir olduğum dönem bu dönen mumluktan yapmaya karar verdim. Aklıma kalan tasarım net değildi. Internet üzerinde örnek bir projede bulamayınca doğaçlama olarak bir mumluk yaptım.

Dönen Mumluk


Dönen Mumluk Planı
Cnc işlemeleri için uyguladığım plan

 Dört adet mum havayı ısıtarak havanın yükselmesini sağlıyor ve yükselen hava kanatlara çarparak dönme hareketini oluşturuyor. Malzeme olarak kanatlarda ve dönen platformda hafif olması nedeni ile balsa ağacı, ortadaki mil de gürgen, gövde de ise çam ağacı kullandım. Orta milin zemine dayandığı noktada sürtünmeyi azaltmak amacı ile bir parça teflon kullandım. Dönen kısım dengeli olduğu için üst yataklamada sürtünme sıkıntı yaratmıyor. Mil doğrudan çam ağacının içinden geçiyor. Ancak alt yataklamada durum biraz farklı. Teflon malzemeye küresel takım ile yarım küre şeklinde bir oyuk açtım. Ahşap milin ucunu da kalemtraş ile sivri hale getirdim. Böylece alt yataklamada hem düşük bir sürtünme hem de merkezleme elde ettim. 

 Parçaları bir araya getirip mumları yaktığımda tabiki dönme hareketi başlamadı. Dönme hareketini sağlamam için kanatları mumlardan bir miktar daha uzaklaştırmam gerekti. 

 Sonradan bu düzeneğe Almanların Weihnachtspyramide dediğini öğrendim. Google da  Weihnachtspyramide araması yapınca benzer bir sürü örneğe rastlamak mümkün.   

 Mumluğun çizimlerini buraya ekliyorum. Maalesef elimde ne düzgün bir resim nede mumluğun kendisi kaldı...  Sadece deneme sırasında çektiğim bir görüntü kaydı var...
Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski