Qt/C++ Mouse Olayları...

     Bir widget uygulaması üzerinde hangi mouse kontrollerini nasıl kullanıyoruz bir bakalım. Öncelike bir widget application oluşturalım. Form tasarımımız aşağıdaki gibidir. 


QWidget sınıfının hazır mouse fonksiyonlarından faydalanacağız. Header dosyamıza wheelEvent için fonksiyon prototipimizi yazalım. Birde int değişkenimiz olsun...


Cpp Dosyasına QWheelEvent sınıfını include ediyoruz.Label da tekerlek açımız (relative) görünmeye başladı...Ortadaki dial widgeti de mouse tekerleğine bağlayalım. Constructor içerisinde dial ın ayarlamalarını yaptıktan sonra wheelevent fonksiyonumuzdan dial a değer atıyoruz ve artık tekeleği çevirdikçe dial de dönmeye başlıyor...Tuş kontrollerini gerçekleştirmek için header dosyası içerisine fonksiyon prototiplerini ekleyelim.


Cpp dosyasına QMouseEvent sınıfını include edelim ve fonksiyonlarımızı yazalım. 

Böylece checkbox lar ile tuşların durumunu da görüntüledik... Mouse pozisyonunu görüntülemek için Header dosyasına mouseMoveEvent fonksiyon prototipini ekleyerek Cpp dosyasında fonksiyonumuz yazalım.


Ayrıca contructor içerisinde mouse izleme özlliği aktif edilmelidir. 


Mouse ile sağ alt köşede bulunan label üzerine gelince textin değişmesini sağlayalım. Label üzerinde mouse izleme özelliğini aktif edelim.

mouseMoveEvent fonksiyonuna ekleme yapalım.

Label koordinatlarını QRect sınıfı bir nesne içerisine aldık. Sonrasında mouse pozisyonu ile bu koordinatları karşılaştırdık...
    Böylece istediğimiz kontrolleri gerçekleştirerek temel mouse olaylarını
örneklemiş olduk. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski